Despre noi

 

 

 

Scoala Gimnaziala ,,Mihai Eminescu" Nasaud

Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” este una din cele patru instituţii de învăţământ din Năsăud, instituţie reprezentativă pentru judeţul nostru, dacă ne gândim că aici învaţă elevii de pe Văile Someşului şi Sălăuţei. Din Năsăud, au plecat personalităţi deosebite ca: George Coşbuc, Liviu Rebreanu, Grigore Moisil, Constantin Moisil, Virgil Şotropa, Tiberiu Morariu şi alţii. Iniţial, construcţia a fost făcută ca Internat al Liceului „George Coşbuc” Năsăud. Din 1928, a funcţionat ca Liceu de băieţi. Din perioada 1963-1964, în clădire a funcţionat Liceul Pedagogic şi Liceul nr.2 (teoretic) cu partea administrativă în subordinea Liceului nr.2 (cu personalitate juridică) până în anul 1982. În perioada ocupaţiei maghiare, în clădire a funcţionat un batalion de genişti (EROD SZASZLAY). După 1945, a fost Liceu Pedagogic până în 1956, transformându-se în Liceul nr.2, profil teoretic, şi, în paralel, a funcţionat ca  Liceu Pedagogic -din 1963  până în anul 1982 când s-a desfiinţat. Din anul 1982, a funcţionat cu denumirea de Şcoala Generală Nr.1 Năsăud, iar, începând cu data de 30.05.2003, i s-a atribuit denumirea de Şcoala Generală „Mihai Eminescu” Năsăud. Din anul 2013, denumirea s-a schimbat în școală gimnazială.

Școala cu acces la succes!

 

 

Accesări: 165395